ALAPRAJZI MŰKÖDÉS
A kápolna beltere Szűz Mária engeszteléséhez kapcsolódó két szakrális tevékenységnek biztosít helyet. Egyszer imahelyet biztosít a Szűz Mária oltár előtt, másodszor pedig lehetőséget biztosít az engeszteléshez használt gyertyák meggyújtására és elhelyezésére. A Szűz Mária oltár a bejárattól távolabb eső részen helyezkedik el, egy elhúzott pozícióba, ami lehetőséget biztosít arra, hogy az előtte imádkozó ember a külső szemlélők elől takart helyzetbe tudjon kerülni. Ebben az esetben a Szűz Mária oltár is takart helyzetű. Ez nem jelent problémát abban az esetben, ha a kápolna ajtaja nyitott állapotban van, mert így a hívek az oltárt meg tudják közelíteni. Feltételezhető azonban, hogy a kápolna csak akkor lehet nyitott állapotban, ha erre az időszakra az oltár őrzése biztosítható. Ebből adódóan az év nagyobb részében feltételezhetően zárt állapotban lesz. Hogy ebben az esetben is biztosított lehessen a kápolna használata a hívek és a zarándokok számára, az épület zárását egy olyan eltolható homlokzati panellel oldottuk meg, ami az épület zárt állapota esetén a bejáratot zárja, nyitott állapota esetén az oltárt takarja. Így biztosítható, hogy a kápolna zárt állapota esetén az oltár és a rajta elhelyezett szobor látható állapotba kerüljön. A szobor értékvédelmét egy fém rácsszerkezet biztosítja. Ez olyan módon kerül kialakításra, hogy zárt állapotban is egy minimális méretű belépést engedjen a tér belsejébe.
A kápolnával szemben az átellenes oldalon egy sekrestye/öltöző helyiség található, egy hozzá tartozó wc-vel. Ez lehetőséget biztosít misék esetén egy–két ember átöltözésére. Ebben a helyiségben misekellékek állandó tárolására nincs lehetőség. Mind a kápolna, mind a sekrestye mellett található egy kelléktároló, előkészítő helyiség.
A fix épületek közötti téren kerül elhelyezésre az ideiglenes oltárfedés és a liturgiához tartozó mozgatható elemek. Abban az esetben mikor nem kerülnek használatra az előbbiekben említett kelléktároló helyiségekben kerülhetnek elhelyezésre. A szentély helyén, mikor az nem kerül misék lebonyolítására használatra, néhány fix ülőhely ott marad. Ez lehetőséget biztosít, hogy az épületegyüttes ebben az időszakban zarándokpihenőhelyként funkcionáljon.
ANYAGHASZNÁLAT
Az épülettömeg anyaghasználatát leginkább uraló anyag a fa zsindely. Ez a természetes anyag jó illeszkedést biztosít az épület számára a természeti környezetbe. A zsindely ezen kívül a Kárpát Medence hegyvidéki templom építészetének is sűrűn alkalmazott anyaghasználata.
Ennek ellenpontjaként a templom motívum „elmetszett” felületein szálcement anyagú táblás burkolat kerül alkalmazásra, amely kőszerű hatásával szintén természetes érzetű anyag. Nehéz kőszerű megjelenésével mégis kellő kontrasztba tud kerülni a fa zsindellyel, olyan módon, hogy az egész épület összhatásában mégis harmonikus tud maradni.
Ez az anyaghasználat mind az épület homlokfelületén, mind pedig a belső tereiben megjelenik. Az épület homlokfelületén a lemezburkolat perforált kialakítású, ami lehetőséget biztosít arra, hogy az épületben égő gyertyák fénye, az épület zárt állapota esetén is látható legyen.
Az ideiglenes kialakítású oltárfedés általános fa ácsszerkezetű vázszerkezettel készül, és egy öntisztuló nanotechnológiás fehér kültéri ponyvával kerül lefedésre. A ponyvaszerkezet a fedés oldalsó felületein egy függöny hatású térelhatároló szerkezetként is megjelenik. Ez az anyaghasználat az ideiglenes fedés könnyedségét megtartva hangsúlyozni tudja a szentély területének tisztaságát.
ALKALMAZOTT MŰSZAKI MEGOLDÁSOK
A kialakított épületek fa könnyűszerkezettel kialakíthatók. A fa templomépítészet a Kárpát Medence hegyvidéki területein tipikus építési módszernek tekinthető. Így ez a könnyűszerkezetes építési módszer nemcsak az épületek gazdaságosabb kialakítását teszi lehetővé, hanem egy szép idézetét is képezi, ennek a hazánkból kiveszőben lévő, mégis tradicionális építési rendszernek.
Az épület egyszerű sávalapozásokkal elkészíthető. A könnyűszerkezetes rendszerben a zsindely fedés rétegrendje könnyen kialakítható. Mivel a vízzáró zsindelyfedés az épület falára is lefordul ereszek kialakítása nem szükséges. A könnyűszerkezetes rendszer ezenkívül szintén lehetővé teszi azt, hogy az épület kivitelezése aránylag kis gépi munkaigénnyel elvégezhető legyen, ezáltal a természeti környezetet minél kisebb mértékben rongálja meg.