PÉCS – SZENT II. JÁNOS PÁL KATOLIKUS KÖZPONT
helyszín | : | Pécs |
tervezés.időpontja | : | 2018 – 2019 |
vezető tervező | : | Sebestyén Péter |
építész tervezők | : | Koronczi Péter Attila, Kinászt András |
építész munkatársak | : | Berta Ádám, Szüsz Dániel, Bera Péter |
A FELADAT SZELLEMISÉGÉNEK MEGTALÁLÁSA
Egy egyházi funkciójú épület tervezésének elindítása a megszokottól eltérő hozzáállást követel meg az építész részéről. A szokásos városszerkezeti és funkcionális telepítési elveken felül az épület helyét a kereszténység 2000 éves múltra visszatekintő kultúrájában és a vallásosság egyetemes rendjében is meg kell találni. Így a tervezési folyamat során törekedtünk ennek a komplex látásmódnak az elsajátítására.
helyszín | : | Pécs |
tervezés.időpontja | : | 2018 – 2019 |
vezető tervező | : | Sebestyén Péter |
építész tervezők | : | Koronczi Péter Attila, Kinászt András |
építész munkatársak | : | Berta Ádám, Szüsz Dániel, Bera Péter |
A FELADAT SZELLEMISÉGÉNEK MEGTALÁLÁSA
Egy egyházi funkciójú épület tervezésének elindítása a megszokottól eltérő hozzáállást követel meg az építész részéről. A szokásos városszerkezeti és funkcionális telepítési elveken felül az épület helyét a kereszténység 2000 éves múltra visszatekintő kultúrájában és a vallásosság egyetemes rendjében is meg kell találni. Így a tervezési folyamat során törekedtünk ennek a komplex látásmódnak az elsajátítására.
A TERVEZÉS ALAPVETŐ GONDOLATISÁGA
A feladatkiírásban felvázolt katolikus központ épületegyüttese a kiírás szerint Szent II. János Pál alakjához kötendő. A Szentatya életpályája legalapvetőbb szinten két főbb szellemiséget képviselt. Egyszer azzal, hogy pápasága kezdetén visszautasította a pápai tiara viselését (folytatva ezzel I. János Pál szellemi örökségét), egyértelműen kifejezve képviselte az egyszerű tisztaság alapelveit. János Pál fel merte vállalni, hogy szakítson az őt megelőző pápák szokásaival és a pápa személyéhez köthető fényűzést egy tisztább és egyszerűbb esztétika képviselésére cserélje. Ezt a váltást azonban úgy tette meg, hogy főbb szellemiségében őrizte a hagyományos értékeket is, a pompát kerülte de a szépséget és nemességet a legnagyobb mértékig tiszteletben tartotta. Ezekkel az alapelvekkel mi a kortás építészeti munkák során is alapvetően tudunk azonosulni, a templom tervezési folyamatában igyekeztünk minél nagyobb mértékben szem előtt tartani.
A Szentatya életének másik fő szellemisége a nyitottság. Igyekezett a világ legkülönbözőbb tájain élő keresztény közösségeket is meglátogatni. Egyértelműen nagy lelkesedésű nyitottsággal tekintett minden nép sajátos tánc- és zeneművészetére. Utazásai során Magyarországra is eljutott, itt többek között pont Pécsen, a Pogányi reptéren celebrált misét. Nyitottsága azonban szigorúan a keresztény erkölcsök keretein belül maradt, a keresztény értékek és gyökerek védelmében élete során sokszor és keményen kiállt. Így a nyitottságot is egy fontos alapelvnek tekintettük a tervezési folyamat során, nyilvánvalóan szem előtt tartva mindig azt, hogy ez a nyitottság a liturgia lebonyolításához szükséges megfelelő atmoszféra kialakítását semmi esetben sem zavarja meg.
A Szentatya multifunkcionális ember volt, több dolgot csinált egyszerre, osztott figyelemmel bírt, így a róla elnevezett Katolikus Központban szerintünk joggal fér meg egymás mellett az egyházi és nem egyházi funkciók sokasága.
HELYSZÍN ELEMZÉSE
Az épületegyüttes számára kijelölt hely Pécs kertvárosának lakótelepes beépítésű részén helyezkedik el. A tervezési terület jelenleg üresen áll. A területet téli időszakban a helyi lakosság fiatalabb generációja előszeretettel használja szánkózás céljára. A jelenlegi füves felületben egyértelműen kirajzolódnak kitaposott gyalogos útvonalak, amik a jelenlegi használat módjából adódnak és kiválóan megmutatják a főbb közlekedési irányokat. A területet jellemzően lakófunkcióval rendelkező tömbök határolják részben 10, részben 4-5 szintes beépítésű lakóépületekkel. A területtől déli irányba tovább haladva találhatóak azonban füves, fás zöldfelülettel rendelkező tömbök is. Keleti irányban kicsit távolabb szintén monofunkciós beépítésű kereskedelmi funkciócsoport található.
TELEPÍTÉS
Az épület telepítésénél egyik fő szempontunk a templom irányának meghatározása volt. Hazánkban a középkori templomokat jellemzően Kelet-Nyugat irányban tájolták. Kutatások kimutatják viszont, hogy a tökéletesen Kelet-Nyugat irányba forduló templomok kisebbségben vannak a főként keleti irányba néző, a tökéletes tengelytől azonban néha akár jelentős mértékben is eltérő templomokhoz képest. Ez alapján mi is egy hasonló tengelyű telepítésre törekedtünk. A tökéletesen keleti tájolástól pár fokkal való eltérésre a terület lejtési viszonyai és a már kialakult környezeti irányultságok adtak indokot. Ugyanakkor a kis eltérés ellenére is kelet-nyugati tájolású az új templom hossztengelye. Ezzel a telepítési módszerrel utalni tudunk hazánk tradicionális templomtervezési módszertanára.
A telepítésnél még szintén fontos alaptípusnak tartottuk azt a Dél-Nyugat Magyarországi templomépítészeti alaptípust, ahol a templom a helyiség legmagasabb pontján, egy dombteteji helyzetben egy körülkerített beépítéssel került kialakításra. Ebből következően az épület helyének megtalálásakor a terület központjában lévő dombteteji, magasponti helyzeteket egyértelműen előnyben részesítettük, figyelembe véve egyúttal a Kiírói elképzeléseket is a telepítési hely tekintetében.
A telepítés másik fontos szempontja volt, hogy az új épületek elhelyezkedése a helyi lakosok mindennapi életritmusát minél kevésbé zavarja meg. A kitaposott útvonalakból beazonosítható útvonalak további gyalogos használatát minél kevésbé korlátozza, valamint a gyerekek által közkedvelt szánkópályát ne tüntesse el.
A terveséi területen így a szánkópálya, valamint a nagyfeszültségű vezeték és az alatta elhelyezkedő árok miatt kizárt területen kívül két nagyobb a funkció telepítésére alkalmas zóna határozható meg. Egyszer a terület déli sarkában található erősen lejtős, valamint a terület középső és északi részén található relatív sík terület. A korábban megfogalmazott elvekből következik, hogy a templom és a hozzá tartozó egyházi funkciók a terület középső magaspontján, az erősen lejtős területen, míg a nagyobb sík felületű területet igénylő sportpályák az északibb sík részén kerülnek így telepítésre.
A helyszín közlekedési vonatkozásában jól feltárt. A területnek mind a nyugati mind az északi részén autóforgalomra alkalmas utak találhatóak, így a parkoló kialakítása a templomhoz kellőképpen közeli pozícióban nem okoz problémát. A helyszínt nyugati irányból határoló úton két buszmegálló is található, így a templom és a közkert/park buszos megközelítéséhez sincs szükség a jövőben a jelenlegi közlekedési rendszer módosítására.
AZ ÉPÜLETEGYÜTTES KIALAKÍTÁSA
A templomból, a közösségi házból és a paplakból álló épületegyüttes kialakításánál is a térségre jellemző körbekerített dombtetőre helyezett templom alaptípust alkalmaztuk. Az épületek telepítésénél szerettünk volna a II. János Pál életrajzából következő nyitottságra is utalni. Így a templomépületnek egy olyan alaprajzi kialakítást választottunk, ami kültéri misék megtartására is alkalmas. Ahhoz, hogy ezek a kültéri misék a liturgiához szükséges átszellemülésben tudjanak lezajlani, esszenciálisan szükséges ez a körülkerítésen alapuló telepítés. A templomkert abban az esetben azonban, mikor azt egyházi funkcióra éppen nem használják, megnyitható, átjárható a közösség és a környékbeliek számára. A körülkerített épületegyüttes olyan módon lett kialakítva, hogy a templom körül járható legyen körmenetek alkalmával. Ez a körüljárhatóság lépcsőzések nélkül egy szintben tud megvalósulni.
A TEMPLOM ALAPRAJZI SZERVEZÉSE
A templom főhajójában a vasárnapi misék lebonyolítására szolgáló fő templomtér található. A bejárat felől közelítve a homlokzati erősen keretezett és kiemelt kapuzaton (kapumotívum) keresztül egy fogadótérbe jutunk. A kapumotívum egy hármas kapuzatot (a budapesti Pasaréti templom és számos középkori templom inspirációja alapján) foglal magában, illetve egy-egy oldalsó üvegezett bevilágítófelületet.
Ez egy befelé nyíló veretes réz kapuzat, amelyet egy csak kimondott közelségben (kilincshez nyúló kézmozdulatra) aktiválódó automatika nyit, ezzel biztosítja a belépő számára az Isteni hívás/fogadás szimbólumát.
A hármas, rézveretes kapuzatot egyedi pontokból, vonalakból felépülő kereszt motívum díszíti. A főkapun kidomborodó mintázatként, a két oldalsó kapun perforációként jelenik meg. Kidolgozása képzőművészeti igényességet követel.
A fogadótéren keresztül egy szűkülő térben érjük el a templomtér bejárati ajtaját, mely szintén hívogatóan befelé nyílik. Ezen túljutva még mindig egy szűkületben találjuk magunk, azonban velünk szemben már feltárul az oltár látványa. Ez a templomba belépéskor az átlényegülésre szolgáló térrész. A tér szűkületét ezen a részen nyugati irányból a gyóntató fülkék, keleti irányból a családi szoba adja. Ezeknek a funkcióknak az ideális helye ez, az oltártól távoli pozíció, ahol még a belépőnek nem kell a teljes átlényegültség állapotában lennie. A gyóntatófülkék előtere ad helyet a karzatra történő feljutást biztosító lépcsőnek. A karzat lépcsőjét a főhajóból és nem az előtérből nyitottuk, így jobban a liturgikus tér része.
A fogadótérből lépcsőn és liften keresztül is elérhető az altemplom, ahol a kolumbárium és az ehhez kapcsolódó kápolna került kialakításra. A lépcsőn leérkezve vagy a kápolna vagy a kolumbárium térbe tudunk bemenni. A belépési pontnál egy forgatható ajtóval különböző koreográfiák szerint lehet a térbe való belepést irányítani, annak függvényében, hogy épp szertartás van-e a kápolnában vagy nincs. A templom tengelyével párhuzamosan a déli oldalon (árnyékolható) járható üveg felülvilágító biztosít természetes fényt az altemplomnak. Lehetőség van a közösségi ház rendezvényudvarának és az altemplomnak egy folyósóval való direkt összekötésére, amennyiben erre igény van, ami egyben menekítésre is használható.
A II. vatikáni zsinat összehívásának egyik főbb gondolata és oka az volt, hogy a megújulás jegyében ablakot nyisson és friss levegőt engedjen be az egyházba, mely az építészet nyelvére lefordítva is értelmezhető a nagy és szellős üvegfelületek alkalmazásával, így a kapuzati részen és a templom több pontján is alkalmaztunk nagyobb korszerű üvegszerkezeteket.
A főbejárati hármas kapuzatban a középső kapu kissé kiemelt a többi közül, mely kiemelés az épülethez közelítve érvényesül jobban. A középső kapu tömör, míg a két szélső üvegezett, de finoman megmunkált tömör „rácsozatot” kap egyfajta átmenetet képezve ezzel a szélső üvegezett bevilágítók irányába. A hármas kapuzat lehetőséget ad arra, hogy az misézés bemenetele során, ha csak a középső főbb kaput használják, míg kifelé mindhármat. Vagy a kolumbárium egész napi nyitva tartásakor a középső kapu nincs nyitva, csak a szélső kettő, megkülönböztetve ezzel az épülethasználat jellegét a misézési alkalmaktól.
A fő templomtér kellőképpen tágas kialakításban biztosítja a hívek számára a padsorokat. Ehhez a térrészhez kapcsolódik a határolófalakon elhelyezve a keresztút 14 stációja, valamint egy Szent II. János Pált ábrázoló műalkotás.
A templom és annak szentélye a márványból megfogalmazott elmozdíthatatlanságot sugalló oltár köré került felfűzésre. Az oltár körül kellőképpen nagy méretű tér alakul ki ahhoz, hogy az körüljárható legyen, és még az oltár előtt elhelyezett koszorúk mellett is elég hely maradjon az oltár előtti leboruláshoz. Az oltár mögött kellőképpen erős fókusz pontban helyezkedik el Tabernákulum. A papi szék, ami Krisztus helyének a jelképe az oltártól jobbra (délre) helyezkedik el. Az oltártól (balra) északi irányban kapnak helyet a segédek számára fenntartott ülőhelyek.
A tabernákulum egyediségét adja mag a háromszögletű végpontban való elhelyezés, egyfajta folytonos vonalként vagy egy pontként való kialakítása, valamint annak képzőművészeti kialakítása. A tabernákulum egy háromszögletű üveg hasábba van elhelyezve, mely a tetőn keresztül egy felülvilágítón át természetes fénnyel van felülről megvilágítva. A templom csúcspontjába helyezett üvegtömb benne az oltáriszentséggel a, mely a tetőn keresztül „kommunikál az égiekkel” mely fény formájában meg is jelenik a belső térben, illetve kifelé is (a benne lévő mesterséges megvilágítás segítségével).
A szentélyhez közvetlenül kapcsolódóan a kiszolgáló épülettömegben kapott helyet a sekrestye. Ettől nyugati irányban haladva található a szentségimádás kápolnája. Ez a fő templomtérről egy üvegfallal van leválasztva, így a tér nagymisék esetén bevonható (egybenyitható) a fő templomhajó funkcionális rendszerébe. Leválasztva önmagában alkalmas hétköznapi misék lebonyolítására, lehetőséget teremteve ezzel arra, hogy ezek a kisebb misék esetén nem kelljen az egész templomteret felfűteni. Ezen a használaton kívül ez a kápolna alkalmas a kültér felé való felnyitásra is, így ezen kültéri misék esetében ez tud a mobil oltár helyéül szolgálni. Szintén ebben a kápolna térrészben található a keresztelőkút. Az kiszolgáló épülettömegben tovább nyugat felé haladva található a vizesblokk.
TÖMEGFORMÁLÁS ÉS A HOZZÁ KAPCSOLÓDÓ SZIMBOLIKA
A templom tömegformálásánál az elsődleges szempont a klasszikus templomépítészeti alapforma minél nagyobb mértékű megtartása volt, annak mégis egy kortárs megformálásával. A főhajó egy klasszikus kontyolt nyeregtetős forma, amely az oltárnál az épület derékszögű rendszeréből kilépve egy 45o-os irányra tér át. Ebből a tömegformából egy olyan térbeli geometriai rendszer áll elő, amelyben megtalálható a három legjelentősebb Bibliai szám. A bejárat felől közelítve a tető három pontból, az oltár felől nézve négy pontból, az egész tetőt tekintve pedig összesen hét pontból áll össze.
Az oltár feletti tetőforma megtervezésekor fontos alapformaként szolgált az 1991-es pápai látogatásra épített kültéri misézőhely, sátorszerkezet.
Ez egy összetett formájú, kagyló szerűen felnyíló tömeg volt, amelynek szintén fontos alapelve a bibliai számok, valamint a színek szimbolikájának alkalmazása. Mi ezt az alapformát leegyszerűsített formában használtuk fel. Az oltár felé boruló tető ennek a sátornak a kagylószerűségére utal.
A háromszögletű apszis kialakítás megfelel a hagyományos félköríves jellegnek, annak egy kiegyenesített maibb megfeleltetése, mely a tradicionalitás megtartása mellett modern és egyedi megjelenést biztosít az új templomnak. Az apszis sarkos kialakítása megjegyezhető, felidézhető karaktert ad a templom belső terének is. A templom végpontját képező vonalban helyeztük el a tabernákulumot, benne az oltáriszentséggel.
A főhajó tömegéhez hozzákapcsolva, egy annak rendszerébe illeszkedő színében viszont erősen eltérő tömegformával kapcsolódik hozzá a kiszolgáló blokk és a torony tömege. A torony a pápai sátron alkalmazott kereszt alakú szerkezet méretével egyezően 33 m magas, ami szintén egy krisztusi szám.
A templomhoz kapcsolódó többi épület tömegformálásában a templomhoz viszonyulva alárendelt formálást mutat. Egyszerű tömegformáikkal és a templommal harmonizáló anyaghasználatukkal nem veszik le a fókuszt a templom épületéről. A hármas épületegyüttes egymáshoz való viszonyát úgy terveztük, hogy a templom látványa a fő megközelítés irányából mindig domináns legyen. Így a plébánia és a paplak nem csak alacsonyan van tartva, de a köztük lévő nyitások kellő és méltó betekintést, feltárulkozást és megközelítést biztosítanak a templomnak.
ANYAGHASZNÁLAT ÉS BELSŐÉPÍTÉSZETI KIALAKÍTÁS
Az épületek anyaghasználatának kiválasztásakor konzekvensen törekedtünk az alapvető gondolatiságnál meghatározott alapelvek követésére. Szerettük volna kerülni az indokolatlan fényűzést, azonban mindenképpen törekedtünk az egyházi épület nívójához szükséges nemes anyagok alkalmazását.
Az épületen legfőképpen uralkodó szín a fehér, ami a tisztaságot, a világosságot és az őszinteséget jelképezni. Ezen kívül a legfontosabb kiegészítő elem a réz, ami mind a homlokzaton, mind pedig a belső térben több helyen is, kisebb felületek megjelenik.
A réz mellett a másik időtállóságot sugárzó anyag a sötét árnyalatú tömör fa (ülőfelületek), amelyek a klasszikus templomok belsőépítészetét idézik.
Az épületben a fehér szín legnagyobb felületen törtfehér színű csiszolt, vágott szerelt mészkőburkolat formájában jelenik meg. A főbejárat felett a törtfehér burkolat egyedi kialakítású, plasztikus felületet ad, benne megjelenik a kereszt motívum. A keresztet kissé tördelt módon tettük egyedivé a főhomlokzaton, oly módon hogy a kereszt előtt lévő megfeszített Krisztus testét jelképesen kihagytuk a formából, ez jelenik meg törésként.
A homlokzaton alkalmazott kő burkolat a tetőfelületen is megjelenik burkolóanyagként az épület ötödik homlokzatát is anyagszerűségében bemutatva.
A belsőtérben sima, vakolat formában kerül alkalmazásra a fehér szín. Ezen kívül az oltárok felületén fehér márvány formában is megmutatja magát a fehér.
A templom testén kontrasztos anyagként és színként csiszolt, vágott, szerelt andezitkő burkolat jelenik meg az oldalsó szárnyon, a tornyon és a bejárati kapuzat környékén.
A kapumotívumon belüli szélső ajtók és az oldalsó bejárat előtt egyedi mintás sárgaréz perforált lemez a nyílászáró előtétet alkalmaztunk, míg a főkapu sárgaréz burkolattal ellátott, egyedi mintás bejárati kapu. A toronyban mechanikus működtetésű, öntött bronz harangokat helyeztünk el, acélszerkezetű állványzaton korrózióálló építészeti acélháló burkolattal védve a galamboktól a szerkezetet.
A közösségi ház és a paplak épülete anyaghasználatában a templom épülethez illeszkedik, alárendelt módon, nem próbál a főépülettel konkurálni.
ELHELYEZETT MŰALKOTÁSOK
A templom belsőterében elhelyezett egyik legfontosabb műalkotás egy Szent II. János Pált ábrázoló falra felfestett grafika. Ez egy grafitrajz szerű grafika. A grafit rajz az egyik legegyszerűbb, és ezzel együtt legőszintébb kifejezési formája a képzőművészetnek, ami jól illeszkedik a Szentatya nyitott és közvetlen személyiségéhez. A grafika a térben olyan módon került elhelyezésre, hogy a mind a belépéskor rögtön, mind pedig minden kápolnából és még a karzatról is látható legyen, ezáltal uralja a teret.
A tabernákulum egy háromszögletű üveg hasábba van elhelyezve sárgaréz külső és fehér márvány belső anyaghasználattal, egy ajtónyitásra előre gördülő kehelytartó hellyel. A szabadkai Szent Teréz templom mintája alapján.
A fő templomtérben elhelyezésre kerül még a keresztút 14 stációja. Ezek a Szentatya grafitrajzához hasonló vonalas grafikájú rajzok, amelyek üveglapokra kerülnek gravírozásra. Ezek az üveglapok a fő templomtérben körben a padok körül kerülnek elhelyezésre.
A templomban egy szobor kerül elhelyezésre. A márványból készülő Szent II. János Pál mellszobor a karzat lépcsőn közlekedve körül járható és a karzatról lenézve felülről is megnézhető műalkotás.
A templom főoltára díszítetlen és egyszerű geometriai kialakítású, mégis műalkotásnak tekinthető. Ez szintén fehér márvány anyagú, súlyosságot és mozdíthatatlanságot sugárzó szabályos négyszögű hasáb alakú test.
Műalkotásnak tekinthető még az épületben kialakított három harangtest is. Ezek kívülről csak egy rácsszerkezettel kerülnek eltakarásra, így az épület arculatát jelentősen befolyásolják. A harangok klasszikus formálású bronz testek.
SZERKEZETI KIALAKÍTÁS
A templom egy monolit vasbeton koporsófödémes kialakítású tartószerkezeti héjból épül fel. Ez kívülről hőszigetelő réteget és kőburkolatot kap. A templomtérben az oltár kellő színvonalú világításának biztosítása érdekében belül több helyen gipszkarton előtétfal és álmennyezet kerül alkalmazásra. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy ahol szükséges, az előnytelen akusztikai jelenségek elkerülése céljából akusztikai gipszkarton kerüljön alkalmazásra.
A közösségi ház és a paplak épülete vázkerámia falazattal, rajta hőszigeteléssel és a szükséges homlokzati rétegrenddel készül. A templomhoz képest kissé alárendelt épületek homlokzati főbb anyaga törtfehér színű, strukturált nemesvakolat. A templomon is használt andezit kő kisebb felületeken megjelenik a két kisebb épületen is. Tetőszerkezete fordított rétegrendű lapostető, melyen a templom burkolásánál használt kőburkolat zúzottkő formájú megfelelője alkotja a megjelenő anyagfelületet.
Az épületegyüttest körülvevő kerítés anyaga sötét andezitkő.
GÉPÉSZETI RENDSZEREK, ENERGETIKA
Az épületegyüttes távhős fűtéssel kerül kialakításra. Jelenleg Pécsen ez az egyik legzöldebb fűtési rendszer, mivel a hőerőmű biomassza üzemű, ami egy megújuló energiaforrásnak tekinthető. Ennek kialakításhoz a közösségi ház alagsorában kerül kialakításra egy kívülről is elérhető hőfogadó központ. Ez innen az egész központot el tudja látni a szükséges hőenergiával, egy szekunder hálózaton keresztül.
A templomtérben nem szükséges gépi szellőztetés kialakítása, ez a tér természetes úton gond nélkül kiszellőztethető. A közösségi ház nagyobb tereiben, viszont már szükség van gépi légcserélő gépre, ami a létszámadatok tekintetében később méretezésre kell, hogy kerüljön, a szellőzőgépek az alsó szinti gépészeti térben elhelyezhetők.
A paplak épületben alapvetően elegendő a természetes szellőzés, egyedül a vizes helyiségek helyi gépi szellőztetésére lehet szükség.
Az épületegyüttestől északi irányban elhelyezkedő parkoló alkalmas lehet nagyobb felület napelempark elhelyezésére, ami a komplexum fenntartható energiamérlegét jelentősen javíthatja.
AKADÁLYMENTESÍTÉS
Mind a templom, mind pedig a közösségi ház bejáratának közvetlen közelében elhelyezésre került egy-egy akadálymentes parkolóhely. Ezekből mindkét épület bejárata szintkülönbség áthidalása nélkül megközelíthető. A templom hívek által használt terein belül nincs olyan tér, amely eléréséhez mozgáskorlátozott személyeknek szintkülönbséget kellene áthidalni. A kolumbárium a fogadótérből lifttel közelíthető meg.
KÖZÖSSÉGI HÁZ
A közösségi ház két alapvető tengelyre került felfűzésre. Az egyiken az irodák, a másikon pedig a közösségi termek kaptak helyet. Az épületben három nagyobb közösségi terem került kialakításra, ezek közül kettő darab 30 fős és egy darab 150 fős. A közösségi terekhez tartozóan kialakításra került a hozzájuk szükséges számú mellékhelyiség, valamint egy ruhatár. A nagyobb méretű tér és a fogadótér kétszintes kialakítású, így kültéri kapcsolattal rendelkezik mind a templomkert és a belső átriumudvar és rendezvényudvar, mind pedig a fenti teraszok felé is. Az irodákhoz tartozik az ügyfelek várakozására szolgáló előtér folyosó, valamint külön az ügyfelek, és külön az iroda dolgozói számára fenntartott mosdó helyiség. A két elkülönülő funkciócsoport két eltérő szinten helyeztük el, de egy belső lépcső összeköti a térsorokat.
Az irodák önálló bejárata a templomhoz közelebbi magasabban lévő épületszinten található, míg a közösségi funkció bejárata a távolabbi (ugyanakkor a sportpályákhoz közelebbi) és alsóbb szinten található.
PAPLAK
A paplak épület két pap számára biztosít folyamatos önálló életteret. Az épületben továbbá két vendégszoba blokk és egy hívekkel privát beszélgetésre lehetőséget adó szoba került elhelyezésre. Az épület kétszintes, felső szintje a templomkerthez kapcsolódik, míg az aló szint a privát kertekkel egy magasságba terveződött. A főbejárati előtérből nyílik a beszélgetőszoba, illetve távolabb egy közös konyha és az étkező térbe érkezünk. Ez lehetőséget biztosít az atyák számára, hogy vendégeket fogadjanak, ápolják híveikkel, ismerőseikkel szociális kapcsolataikat. Ehhez a térhez kapcsolódik a két vendégszoba. Innen az alsó szint irányban tovább haladva érkezünk a privát lakrészekbe, ahol nappaliszoba terasz és udvar kapcsolattal egy dolgozó udvarkapcsolattal, egy háló gardróbbal és egy fürdő valamint egy mosókonyha és egy tároló kap helyet. A paplak része a 2 beállásos tágas gépkocsi tároló, mely privát tárgyak tárolásra is megfelelő méretű szekrényekkel berendezhető.
Az épület közkert felőli részén elszeparált külső megközelítésű illemhely került kialakításra.
A paplak privát lakrészei háttal fordulnak a közösségi tereknek lényegében azok az erdős rész felé tájoltak. Ugyanakkor a betekintés védelem megőrzése miatt magasabb kerítésfallal vettük körbe az udvart mely része a három épületet körbefogó kerítésnek. Az egyes lakrészekhez tartozó kertméret a városrészre jellemző önálló telkek kertméretéhez igazodik.
TÁJÉPÍTÉSZET
A tervezési terület jelentős része zöldfelület, melynek fő funkciói jelenleg a kutyafuttatás, szánkózás, valamint az átszellőzés révén a városklíma kedvező befolyásolása. A tervezés során fontos szempont volt a zöldfelületi fejlesztések mellett ezen funkciók megtartása. Az alacsony beépítés és az épített elemek elhelyezése miatt a terület továbbra is a városrész ökológiailag intenzív területe marad, amely biztosítja az átszellőzést, hiánypótló rekreációs területet nyújt a lakosság számára, valamint a fajgazdagság növelésével új élőhelyeket teremt a városi környezetben.
A templom környezete
A templom melletti udvarban a paplak és a közösségi ház között található egy szabadon látogatható templomkert, ami elhelyezkedéséből adódóan zártabb, védettebb területet jelent a környező zöldterületekhez képest. A templomhoz vezető lépcsősor mellett jelentős zöldfelület áll rendelkezésre. Ez a terület kiválóan alkalmas télkert kialakítására.
Itt olyan növények kapnak helyet, melyek a téli vegetációs időszakban is látványosak színes törzs, fennmaradó levélzet, fennmaradó termésdísz, korai virágzás, vagy érdekes habitusuk által. Összességében egy télen igen dekoratív, a környező zöldfelületektől eltérő kialakítás jelenik itt meg, amely a templomkert hangulatát kiemeli.
A paplakhoz tartozik két elszeparálható magánkert, melyekben haszonkert vagy díszkert kialakítására egyaránt lehetőség van.
A templomkertben és a magánkertekben bibliai növényzet megjelenítésére is lehetőség van, mint például a libanoni cédrus, a gránátalma, a füge, a rózsabokor.
A templom főbejárata előtti téren a templom tengelyében egy burkolatban megjelenő díszsáv található, melyen visszaköszön a kapuzat mintája. Ez a sáv a sétány 7. megállójától egészen a templom bejáratáig halad, ezáltal a templomra irányítva a fókuszt. Ebben a sávban a középső szakaszon vízfelület található, amely diszkrét játékosságot visz a térburkolatba.
A vízfelületet egy csermelyként értelmezzük, melynek forrása a tér burkolatából tör elő. A burkolatban kialakított plaketton I. János Pál pápa: Római triptichon – A forrás című versét szeretnénk megjeleníteni:
A Forrás
Erdei ösvény kanyarog tova
a hegyi patakok ritmusára… Ha a forrásra akarsz lelni, a magasba kell törnöd, az árral szemben. Viaskodj, kutasd, ne hátrálj meg, tudod, hogy itt kell lennie valahol – Hol vagy hát, forrás?… Hol vagy hát, forrás?!
|
Csend…
Csermely, te erdei csermely, tárd fel előttem eredeted titkát! (Csend – miért, hogy hallgatsz? Mily gondosan elrejtetted előlem eredeted titkát.) Engedd megnedvesítenem ajkam a forrás vizével, engedd megéreznem üdeségét, éltető üdeségét.
|
(Forrás: II. János Pál pápa: Római triptichon; Új Ember Kiadó, 2003, ford.: Zsille Gábor)
A tér két oldalán található, oszlopos habitusú fákból álló fasorok szerepe szintén az, hogy a tekintetet a templom épületére vezessék.
A park
A templom épületegyüttesétől északra található a II. János Pál életéhez kapcsolódó emlékpark. A sétányokon 7 állomás kerül kialakításra, melyek a pápa életének jelentős eseményeit örökítik meg. Az állomásokat végigjárva az út a park észak-nyugati sarkától a templom bejáratáig vezet. A sétányok közötti zöldfelületekben gyepfelületek és alacsony cserjefoltok váltakoznak, melyek kiemelik a pihenőterületeket, valamint az emlékhelyeket. A közösségi háztól északra eső zöldfelületben kihelyezett tömbbútorokon akár kültéri rendezvények is megtarthatók, a terület „kültéri osztályteremként” is funkcionálhat, de alkalmas a rendezvények szünetében való feltöltődésre is.
„Lolek” játszótér
A gyalogos úthálózat jelöli ki a játszótér helyét (nevét a pápa gyermekkori becenevéről kapta), amely a templomtól távolodva átmenetet képez a pihenő és a sport funkciók között. A játszótér körülkerített terület, ahol árnyas fák között ütéscsillapító burkolattal ellátott szigeteken sorakoznak a játékok.
Rét
A játszótér mellett egy piknikezésre, szabad játékra alkalmas vadvirágos rét található. A rét növényzete vegyes vadvirágokból áll, melyek az év folyamán többször virágoznak, így egy hagyományos gyepfelületnél jóval dekoratívabb felszín alakul ki. A látvány mellett ökológiai jelentősége is kimagasló, mely az élőhely teremtésben és a terület vízháztartásának kedvező alakításában nyilvánul meg.
Sportpályák
A sportpályák a templomtól legtávolabb eső területen kaptak helyet egy csoportban. Korszerű futópálya veszi körbe a területet, jól lehatárolva ezáltal a sport funkciót. A futópályát fasor és cserjefoltok kísérik. A pályák és a fő gyalogos sétányok között alacsony cserjefoltok és kis pihenőterületek váltakoznak, melyekről a pályák is elérhetőek. Ezek a pihenők a kihelyezett utcabútorokkal fiatalos találkozóhelyek lehetnek. A sportpályák körül alakul ki egy szilárd burkolatú körsétány is, ami kisgyerekek számára kerékpározásra is alkalmas.
Esőkert
A terület északi részén húzódó árok kiválóan alkalmas esőkert kialakítására, melynek szerepe kettős: egyrészt a csapadékvíz megtartásában és lassú elszivárogtatásában van kiemelkedő jelentősége, másrészt a változatos kialakítás által növeli a terület esztétikai értékét.
Központi tér
A lakótelepről a templom felé, a sportpályák között átvezető fő gyalogos irány mentén alakul ki a park központi tere. A térburkolatot vízfelület és szabályos rendszerben kiültetett fákból álló liget ellensúlyoz. Kisebb rendezvények megtartására, vagy találkozóhelynek is alkalmas a tér.
Kutyafuttató
A körbekerített kutyafuttató a terület szélén, mégis jól megközelíthetően került kialakításra. Az árnyas központi tér a gazdik területe, a kutyáknak homokos ásóterület és különböző terepplasztikák teszik játékossá a teret.
Szánkópálya
A szánkópálya kijelölésére a terület legmeredekebb része alkalmas. Itt a biztonságos szánkózás miatt fás növényzet nem kerül elültetésre, így az év többi időszakában gyepes felületként jelenik meg.
Fasorok, növényzet
A legfőbb gyalogos irányokat a sétautak menti szabályos fasorok hangsúlyozzák. Fajválasztáskor dekoratív, a helyi klímát jól tűrő, nagylombú fák választása javasolt, úgy mint a hársfa (Tilia sp.), a juharok (Acer sp.) és a kőrisek (Fraxinus sp.). Az emlékpark zöldfelületeinél szoliter állásban ültetett színeslombú fajok, örökzöldek és különleges habitusú fák kiemelik a hely jelentőségét. Cserjefoltok és évelőágyak esetében az alacsony növényzet úgy képes biztosítani a terület átláthatóságát, hogy közben az eltérő virágzási idő és levéldísz miatt változatosságot visz a térbe.