ENERGIAGAZDÁLKODÁSI KONCEPCIÓ
Az épület energiagazdálkodása során arra törekedtünk, hogy a felhasználandó energia mennyiségét optimalizáljuk. A cél eléréséhez korszerű, átszellőztetett légréssel rendelkező homlokzati felületeket, háromrétegű üvegezéssel ellátott, árnyékolóval felszerelt homlokzati nyílászárókat használtunk fel. A homlokzati árnyékolókat épületvezérlési rendszer fogja össze, így az árnyékolók pozíciója és a lamellák állása minden esetben optimumon tartható, az épület energiafelhasználása szempontjából. A korszerű hőszigetelt szerkezetek ugyan ezt a célt szolgálják, míg a létesített zöldtetők az épület közvetlen környezetének felmelegedését is gátolják.
Az épületgépészeti és villamossági belső hálózatok a közműcsatlakozással együtt a közterületen lévő külső közmű csatlakozási pontig megtervezhetők, a bírósági illetve az ügyészségi épületrész egymástól teljesen elválasztott rendszerként működtethető.
Az épület primer energiaigénye talajszondás hőszivattyú alkalmazásával kielégíthető, mellyel alternatív megújuló energia használható fel a fűtési és használati melegvíz biztosítására. Ezzel együtt egyéb gázfogyasztó berendezések, és a hozzájuk tartozó égéstermék elvezető kémények elhagyását érhetjük el. Az épületben részben alacsony hőmérsékletű felületi fűtésként – padlófűtés –, részben légfűtést terveztünk.
A tárgyalótermekben és az irodákban VRV rendszerű, hűtésre és fűtésre egyaránt alkalmas hőleadó berendezések kerülnek, melyek szabályozása oldalfali termosztátokkal megoldható, a rendszer kültéri egységei a lapostetőkre telepíthetők.
Az épület helyiségeinek szellőztetése általános esetben természetes úton megoldható. Homlokzati nyílással nem rendelkező tárgyalók és a nagyobb forgalmú terek friss levegő biztosítására hővisszanyerővel ellátott szellőzést terveztünk, utófűtéssel. A gépekhez kapcsolódnak a befúvó és elszívó légcsatornák, melyek a helyiségek álmennyezetében haladnak. A szellőző rendszerek (gépek) működtetését egy egyedi felügyeleti rendszerhez kapcsolódó intelligens automatika végzi.
Az esővíz öntözési hasznosítása megoldható a telken belül, a keleti telekrészen elhelyezhető felszín alatti műanyag esővíz tározó segítségével. A tartályok túlfolyókkal előre kialakított kavicsszivárgóba csatlakoznak, melyek a feleslegessé vált csapadékvizet telken belül elszikkasztják.
Bírósági és ügyészségi épületrészek elektromos ellátása a gépészeti rendszerhez hasonlóan külön közműcsatlakozással és mérőberendezéssel alakítandó ki.
Az épületben állandó üzemű áramkört kell kiépíteni. A gépészeti, informatikai és konyhai berendezések részére külön-külön erősáramú leágazást tervezünk, melyeket a főkapcsoló szekrényben fogyasztócsoportonként szakaszolunk a 24 órás áramkörök egyszerű lekapcsolásának gátlásával.
A megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerekhez „H” tarifás mérőberendezéseket kell kiépíteni.
Napelemes villamos energia termelő rendszerek számára biztosítani kell a csatlakozási lehetőséget a fővezeték hálózaton. Az épület kedvező tájolása lehetőséget biztosít egy esetleges fotovoltaikus rendszer gazdaságos kiépítéséhez a lapostetőn.
A kiírásban megfogalmazott gyengeáramra és informatikai rendszerekre vonatkozó elvárásokat figyelembe vettük, azok maradéktalanul megvalósíthatók.